Ekonomi

Perakende satışlarda iki yılın en kötü aylık düşüşü

TÜİK, Perakende Satış Endeksleri, Şubat 2023 verilerini açıkladı.

Buna göre sabit fiyatlı perakende satış hacmi 2023 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %24,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %24,5 ve otomotiv yakıtı satışları %7,8 arttı.

Perakende satışlar aylık %6,5 düştü

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,8 azaldı.

Perakende cirosu bir önceki yıla göre %93,4 arttı

Cari fiyatlarla perakende ciro, 2023 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 93,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 113,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 99,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 47,6 arttı.

Perakende cirosu aylık yüzde 5,5 azaldı

Cari fiyatlarla perakende cirosu 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 5,5 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,6 azaldı.

deprem etkisi

Perakende Satış Endekslerinin hesaplanmasında Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığını hatırlatan TÜİK, “Ülkemizde deprem felaketinden etkilenen iller için mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelendi.Bu nedenle Şubat 2023 hesaplamalarında eksik gözlemler yapıldı.Bu amaçla e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahminler yapıldı.Tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı bu yöntemlerle yüzde 3,76’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu