Ekonomi

YEK belgeli tesislerin YEKDEM fiyatları güncellendi

1 Temmuz 2021 tarihinden 31 Aralık 2030 tarihine kadar işletmeye alınan YEK Belgeli yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerinde uygulanacak fiyatların ve sürelerin güncellenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı.

Resmi Gazete’nin 1 Mayıs sayısında yer alan karara göre, tüm santral türleri için TL destek fiyatları belirlenirken, YEKDEM’in baz fiyatı kWh başına 4,95 kuruş, tavan fiyatı 6,05 kuruş olarak belirlendi ve uygulamaya geçildi. güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için süre 10 yıldı. Bu kapsamda yerli katkı uygulama süresi 5 yıl olacak.

Rüzgar veya güneş enerjisi üretim tesisi ile entegre elektrik depolama tesisleri için YEKDEM’in baz fiyatı kWh başına 5,85 kuruş, tavan fiyatı 7,15 kuruş olup, YEKDEM fiyatı başvuru süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Ayrıca aylık fiyat güncelleme sisteminde kur yükü artırılarak tüketici enflasyonunun yükü azaltılmıştır.

Karar kapsamında 1 Temmuz 2021 ile 1 Mayıs ortası arasında faaliyete geçen ve RES destek sisteminden yararlanan RES Belgeli Üretim tesisleri için karar çerçevesinde geriye dönük fiyat farkı ödenmeyecek. Yerli katkı fiyatlarının uygulanma esasları bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu