Haber

KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yılı Trabzon’da kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü dolayısıyla Trabzon’da tören düzenlendi.

KKTC Trabzon Konsolosluğu’nun 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda düzenlediği törende, KKTC Trabzon Konsolosu Erek Çağatay ve Türk Muharip Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Seyyah Sağıroğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Çağatay, KKTC’nin kuruluşundan bu yana verdikleri destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk milletine minnettar olduklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti güçlendikçe KKTC’nin de güçleneceğini belirten Çağatay, “Dünyada süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de elbette ki atacaktır. uluslararası toplumda hak ettiği yere sahip.” söz konusu.

Kıbrıs sorununda Türkiye’nin desteğiyle seslerini daha yüksek sesle duyurmaya başladıklarını belirten Çağatay, “KKTC, egemen eşitlik ve eşitliğin hakim olduğu bir zeminde adil ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varılabileceği tezini desteklemektedir. Kıbrıs’ta var olan iki devletin eşit uluslararası statüsü sağlanacak. “Birleşmiş Milletler’in desteğiyle bu kayıt altına alındı ​​ve tüm dünyaya duyuruldu.”

Özgürlük Hareketi Başkanı Dr. Fazıl Küçük, Konsolos Erek Çağatay, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve arkadaşlarını şükran, minnet ve rahmetle andığını sözlerine ekledi.

Kıbrıs gazilerinin de katıldığı tören, günün anısına çekilen fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

haberkumru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu