Haber

Brezilya’da 1500 Bolsonaro destekçisi gözaltına alındı

Brezilya’da seçimleri kaybeden eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ardından sular durulmuyor.

Devlet Başkanı seçilen Lula da Silva’nın yemin töreni öncesi ABD’ye giden Bolsonaro’nun ardından ülke karıştı.

Brezilya’da seçimleri kaybeden Bolsonaro taraftarları başkentte başkanlık sarayı, kongre binası ve tüm kamu kurumlarını bastı. Olayların ardından güvenlik güçleri kontrolü yeniden ele geçirdi.

1500 kişi gözaltına alındı

Devlet Lideri Luis Inácio Lula da Silva’nın “terörizm ve vandalizm” olarak nitelendirdiği baskına ilişkin açıklama yapan Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı Flavio Dino, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 40 otobüsün, 1’inde ateşli silahlar bulunan 1’ine saldırganlar tarafından el konuldu.

Bakan Dino, kongreye ve genelkurmay binası önündeki kampa düzenlenen baskın nedeniyle yaklaşık 1500 kişinin gözaltına alındığını veya tutuklandığını açıkladı.

Adli para cezalarının yanı sıra kamu malına verilen zarar için de tazminat ödeyecekleri belirtildi.

Bakan Dino, terör eylemlerine ilişkin soruşturmanın eyleme karışanların ötesine geçerek organizatörlere ve finansörlere ulaşmayı amaçladığına da değinerek, önümüzdeki günlerde yeni tutuklamaların yapılacağını bildirdi.

Dino, polis tarafından dağıtılan ordu karargahı önündeki kampta yakalanan Bolsonaro yandaşlarının yaklaşık 1.200 kişi olduğunu belirterek, bu kişilerin Federal Polis Akademisi’nde gözaltına alındığını ve yasa gereği tutuklanacaklarını veya serbest bırakılacaklarını söyledi. ifadelerinin alınmasının ardından yargı kararına vardı.

Bakan Dino, Ulusal Kongre baskınında tutuklananlara alacakları para cezalarının yanı sıra kamu malına verdikleri zararın tazminini sağlayacaklarını bildirdi.

Baskında 70 kişi yaralandı

Brezilya Sağlık Bakanlığı, dün düzenlenen baskında 6’sı güvenlik güçlerinden olmak üzere en az 70 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu